Ogłoszenia Parafialne PDF Drukuj Email


Obchodzimy dziś Niedzielę Misyjną, którą rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Kolekta przeznaczona na Misje. O godz. 15.30 nabożeństwo różańcowe poprowadzą Mali Misjonarze. Z powodów sytuacji epidemiologicznej postanowiliśmy przesunąć na późniejszy termin nasz tradycyjny kiermasz misyjny. Modlimy się dziś także w intencji pracowników służby zdrowia.

 

Zapraszam do udziału w nabożeństwach różańcowych każdego dnia w tygodniu o 17.30, a w Niedziele października o 15.30. W tym tygodniu od poniedziałku do piątku poprowadzą Różaniec Kręgi Rodzin Szensztackich: w poniedziałek Janiny Romańskiej, we wtorek Anieli Gizdoń, w środę Iwony Kolarczyk, w czwartek Iwony Majer, w piątek Pawła Wagnera. W sobotę Żywy Różaniec, w niedzielę Szafarze.


W poniedziałek obchodzimy wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.


We wtorek przypada wspomnienie św. Jana Kantego.


We czwartek obchodzimy wspomnienie św. Jana Pawła II. O godz. 18.00 Msza św. z udziałem dzieci szkolnych. Na koniec wieczornej Mszy św. zapraszam na krótkie nabożeństwo.


Ministrantów zapraszam w czwartek na godz. 18.00 na Mszę św., a po niej na próbę przed bierzmowaniem. Obecność obowiązkowa.


W piątek o 7.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia.O godz. 8.00 Msza św., a po niej wyjątkowo w tym dniu nabożeństwo różańcowe.

O godzinie 17.00 Msza św. podczas której ks. bp Grzegorz Olszowski udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Na próbę przed bierzmowaniem zapraszam młodzież w środę po różańcu. Okazja do spowiedzi przed Mszami.


W następną Niedzielę obchodzić będziemy Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła – kiermasz.
SŁOWO METROPOLITY KATOWICKIEGO DO PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ZDROWIA

Z OKAZJI ŚWIĘTA ŚW. ŁUKASZADrodzy Pracownicy Służby Zdrowia!

Święto patronalne Służby Zdrowia, które obchodzimy 18 października, w sposób oczywisty kieruje naszą myśl ku lekarzom, co jest o tyle naturalne, że Wasz patron – św. Łukasz, ewangelista, zgodnie z przekazem tradycji był z zawodu lekarzem. Wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że w procesie ratowania zdrowia i życia ludzkiego uczestniczy cały zespół medyczny, a więc również pielęgniarki i pielęgniarze, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, inni pracownicy szpitali i przychodni, bez których bardzo często sami lekarze pozostawaliby bezradni. Wszyscy oni są ważni i mają swoje miejsce w systemie ochrony zdrowia.

Z okazji Waszego święta wszystkim pracownikom Służby Zdrowia przesyłam szczere podziękowanie i wyrazy uznania. Zadania, których się podejmujecie, są wyjątkowe i wymagające. Każdego dnia z poświęceniem i oddaniem walczycie o cenny dar, którym jest ludzkie życie. Udzielacie pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i niesiecie nieocenioną pomoc ludziom w dramatycznych nieraz okolicznościach.

Od kilku miesięcy ponosicie dodatkowy trud, związany z walką z epidemią COVID-19. Nie sposób znaleźć słów, aby wyrazić szacunek i wdzięczność za Wasze poświęcenie oraz związany z poważnym ryzykiem fizyczny i psychiczny wysiłek na rzecz chorych i cierpiących.

Życzę wiele satysfakcji z wykonywanej pracy szczególnie w tym niełatwym czasie pandemii Sars-Cov-2. Życzę życzliwości i wdzięczności pacjentów i ich rodzin, wytrwałości w walce z „niewidzialnym wrogiem” i sił w zajmowaniu się tym dobrem, którym jest każdy człowiek i jego zdrowa egzystencja.

Chrześcijańska tradycja medyczna czerpała zawsze inspirację z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie i z przykładu samego Chrystusa, który „przeszedł, dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich” (Dz 10,38). Trwajcie zatem w wiernej służbie człowiekowi, „utulajcie” egzystencjalny „płacz ludzkości” zgodnie z wymogami sumienia i na miarę dostępnych możliwości.
 
Trudno w przestrzeni aktywności Służby Zdrowia nie wspomnieć kapelanów szpitalnych, którzy w tych niezwykle trudnych warunkach niosą chorym pocieszenie i sakramentalne wzmocnienie.

W imieniu wiernych archidiecezji katowickiej i własnym życzę wszystkim tworzącym Służbę Zdrowia wszelkiego dobra, bezpieczeństwa i wytrwałości oraz wiele radości z pełnienia tej wyjątkowej służby.

Zapewniam o pamięci w modlitwie. Przyjmijcie dar modlitwy i Mszy św., którą w niedzielę, 18 października odprawię za całą Służbę Zdrowia, za Wasze Rodziny i za Waszych podopiecznych.

Wszystkim odważnie ratującym ludzkie życie i poświęcającym się na rzecz drugiego człowieka z wiarą błogosławię.


Z wyrazami szacunku.
† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI
Katowice, 18 października 2020 r.
VD II – 103/20Zalecenia duszpasterskie na czas zagrożenia epidemicznego


Zarządzenie Arcybiskupa Katowickiego odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej z dn. 28 maja 2020 br.


Zarządzenie Arcybiskupa Katowickiego w sprawie sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania z dn. 16 maja 2020 r.


Zarządzenie Arcybiskupa Katowickiego odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej z dn. 4 maja br.


Uzupełnienie do zarządzenia Arcybiskupa Katowickiego z dn. 17 kwietnia br.


Zarządzenie Arcybiskupa Katowickiego odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w najbliższych tygodniach z dn. 25 marca br.


Zarządzenie Metropolity Katowickiego w związku z ogłoszeniem w Polsce stanu epidemicznego z dn. 14 marca br.


Zalecenia szczegółowe Metropolity Katowickiego do zarządzenia Rady Stałej KEP z dn. 12 marca br.


Zarządzenie nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r.


Odpowiadając na apel Metropolity katowickiego Parafia nasza pragnie wesprzeć duchowo i materialnie rodzinę z Syrii. Jest to rodzina Elias Behnan Khodershah ma 83 lata, a jego żona Jourjet – 75. Mieszkają    w Aleppo z dziećmi – Bassam ma 50 lat, Bashar 45, a Fullah 40. Jest to bardzo biedna rodzina, bez źródeł dochodu. Potrzebują żywności, która w Aleppo jest obecnie bardzo droga. Potrzebują również opłacić koszty związane z wynajmem mieszkania oraz opału na zimę. Dużym wydatkiem jest także dostęp do prądu z generatorów, który sukcesywnie drożeje w związku z przedłużającą się wojną.