Podziękowania dla Ks. Prob. Bronisława Matyska PDF Drukuj Email

 

Drogiemu Księdzu Proboszczowi Bronisławowi Matyskowi

- za 27-letnią pracę duszpasterską w naszej Parafii - pragniemy dzisiaj z serca powiedzieć: BÓG ZAPŁAĆ!

Kiedy patrzymy wstecz dostrzegamy, jak wielką wartość mają słowa: "Żyj tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Ciebie". Ślady Twojej pracy, Księże Proboszczu, dostrzegamy wokół, a ślady Twojej działalności duszpasterskiej tkwią głęboko w naszych sercach.

Bóg zapłać za wszystkie sprawowane u nas ofiary Mszy świętej, za słowa kazań, które płynęły z Twego serca do naszych serc, za wspólne modlitwy, spowiedzi, udzielone Komunie święte, za śluby, chrzty i pogrzeby.

Dziękujemy za wszystkie duszpasterskie odwiedziny, za wspólnie przeżyte jubileusze, za pielgrzymki do wielu świętych miejsc, za wszelkie dobro i budowanie jedności, za wspieranie grup parafialnych.

Dzisiaj, Księże Proboszczu Bronisławie, gdy gromadzimy się na wspólnej Eucharystii i dziękujemy za dar Twojej obecności w naszej Parafii - składamy Ci również serdeczne życzenia, aby towarzyszyło Ci nieustanne Boże błogosławieństwo i zdrowie.

Księże Proboszczu – Bóg zapłać za Twoją obecność wśród nas!

Z darem modlitwy

Wdzięczni Parafianie

 

 

 

Czcigodny Księże Proboszczu Bronisławie !

 

Jako członek Parafialnej Rady Duszpasterskiej dziękuje w imieniu parafian, za 27 lat Twej posługi duszpasterskiej w Ligockiej Kuźni u św. Wawrzyńca,  27 lat to długi okres czasu dla Parafii i każdego parafianina.

Ty, jako drugi Proboszcz w naszej Parafii, objąłeś tę służbę w trudnych chwilach dla nas, po śmierci świętej pamięci Proboszcza Kusia. Swoją postawą i zaangażowaniem, w krótkim czasie przywróciłeś nam wiarę, nadzieję i wzajemną miłość oraz poczucie wspólnoty parafialnej – za to DZIĘKUJEMY !

Dziękujemy za sprawowane msze święte za parafian i naszych bliskich, a szczególnie za głoszone Słowo Boże na każdej z nich.  Przez te 27 lat w którym wskazywałeś nam drogę, którą powinniśmy zdążać do wieczności.

Dziękujemy w imieniu tych, którym udzieliłeś sakramentu chrztu, Pierwszej Komunii Świętej i przygotowałeś do sakramentu bierzmowania. W rozmowach z nimi przejawia się wdzięczność i szacunek jaki posiadają do Ciebie, jako wielkiego PRZYJACIELA dzieci i młodzieży.

Dziękujemy w imieniu tych, którym udzieliłeś sakramentu małżeństwa z naszej parafii i z poza niej. Przyjęło się, że liczne śluby w naszym kościele parafialnym odbywają się z powodu piękna naszej Świątyni i to prawda, jednak doniosłość tych uroczystości tworzona przez Księdza Bronisława była również bardzo ceniona i podziwiana przez zaproszonych gości.

Dziękujemy w imieniu tych, których już nie ma pośród nas, a których żegnałeś  podczas Mszy Świętych odprawianych w ich intencjach,  słowa kierowane do uczestników pogrzebów, były pełne refleksji o życiu, w każdym ze zmarłych znajdowałeś DOBRO, które pozostawili po sobie.

Dziękuję w imieniu wszystkich grup parafialnych, którymi się opiekowałeś. Byłeś inspiratorem ich rozwoju oraz ojcem duchownym.

Dziękuję w imieniu wszystkich pątników z którymi pielgrzymowałeś, jako organizator i przewodnik duchowy po sanktuariach krajowych, europejskich i światowych. Jednym z efektów tych pielgrzymek jest kult maryjny szeroko kultywowany w naszej parafii – to TWOJA ZASŁUGA.

 

Dziękujemy za odwiedziny duszpasterskie w naszych domach, za modlitwę i ciepłe słowa kierowane do domowników.

Dziękuję w imieniu naszych chorych, których odwiedzałeś bardzo często, a Oni przeżywali te spotkania z wielką radością i dziękowali Bogu za pamięć o nich.

Jest takie powiedzenie, że pamięć ludzka często jest ulotna, a otoczenie jest oczywistością.

Dlatego chciałbym, w dużym skrócie przypomnieć, jak zmieniało się otoczenie i Kościół Parafialny pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Bronisława:

- została wybudowana grota z Matki Boskiej z Lourd

- wymieniono utwardzenie placu kościelnego i wokół kościoła

- wymieniono ogrodzenie wokół kościoła i probostwa

-  wybudowano dwie bramy wejściowe na teren placu kościelnego

- wykonano ogrzewanie kościoła na gaz

- wykonano kwaterę z kolumną na której, umieszczona jest figura Matki Bożej Fatimskiej

- wybudowano parking przy kościele na 155 stanowisk

- wymieniono posadzkę

- wybudowano fontannę na wzór z Placu Św. Piotra

- wymieniono okna na witraże

- wymieniono pokrycie kościoła na nowy gont z wyremontowaniem więźby dachowej i konserwacją

- wykonano zabezpieczenie przeciwpożarowe całego kościoła

- powstał pomnik św. Jana Pawła II

- wykonano kaplicę przedpogrzebową w salkach pod kościołem

- poszerzono cmentarz parafialny, wykonano wymianę zieleni na nim oraz ogrodzenia

Wymieniłem tylko część ważnych robót i inwestycji, które przeprowadziłeś podczas swego duszpasterzowania w Ligockiej Kuźni.

Papież Franciszek wypowiedział takie słowa w Krakowie „Przyszliśmy na świat nie po to, aby wygodnie żyć tylko po to, aby zostawiać po sobie ślad”.

Księże Proboszczu Bronisławie -  Ty taki ślad pozostawiłeś w naszych sercach i w naszym kościele Parafialnym, a także mieście Rybniku i poza nim, bo Ligocka Kuźnia i kościół św. Wawrzyńca – to KSIĄDZ MATYSEK.

Za to Ci z całego serca dziękujemy i prosimy, abyś czuł się nadal parafianinem numer jeden z Ligockiej Kuźni.

Księże Bronisławie czynnym - Proboszczem przestaje się być, bo taka jest kolej losu, ale kapłanem jest się do chwili powołania do wieczności.

Życzymy na dalszą drogę Twojego życia kapłańskiego dużo dobrego zdrowia, pomyślności w życiu osobistym, a najwyższy  kapłan Jezus Chrystus niech Ci hojnie błogosławi, a potrzebne łaski wyprasza Jego matka, której zawierzyłeś całe swe życie kapłańskie.

Prosimy przyjmij te podziękowania i życzenia płynące z serc parafian i pozostań PRZYJACIELEM naszej parafii – DO ZOBACZENIA.

Osobne podziękowania kierujemy do siostry Księdza Bronisława, Pani Jasi:

- dziękujemy za 27 lat opieki nad domem parafialnym jakim jest probostwo

- dziękujemy za otwarte drzwi na probostwo  dla każdego, życzliwość, uśmiech gościnność oraz słowa pocieszenia dla potrzebujących wsparcia

- dziękujemy za opiekę nad kościołem i włożony ogromny wkład pracy.

Te błyszczące bielą obrusy na ołtarzach i szaty liturgiczne podczas każdej Mszy Świętej to dzieło Pani rąk i serca. Często o zmroku można było Panią spotkać z pękiem kluczy, którymi zamykała Pani Kościół.

Za to wszystko co Pani uczyniła dla kościoła i parafian serdecznie dziękujemy. Jesteśmy przekonani, że pozostawiła Pani po sobie ślad w Parafii i kościele św. Wawrzyńca w Ligockiej Kuźni.

Życzymy Pani zdrowia, pomyślności w życiu osobistym oraz Błogosławieństwa Bożego.

Księże Proboszczu Bronisławie i Pani Jasiu, parafianie mówią

DZIĘKUJEMY, BÓG ZAPŁAĆ, SZCZĘŚĆ BOŻE, DO ZOBACZENIA !